RU
UA
Статті

Статус UKR. Як перевірити чи дійсний?

Важлива інформація Польща
Головна / Новини / ​​Статус UKR. Як перевірити чи дійсний?

PESEL зі статусом UKR – це документ, що підтверджує надання громадянам України та їхнім подружжям тимчасового захисту в Польщі у 2022 році.

Біженці з України можуть отримати в Польщі PESEL зі статусом UKR, який дає їм право на тимчасовий захист, легальне перебування, доступ до ринку праці та соціальних виплат. Але важливо те, що тепер втратити цей статус можна не тільки виїхавши з країни на термін більше ніж 30 днів.

Відповідно до спеціального закону про допомогу громадянам України в зв’язку з війною на її території, біженці можуть втратити статус UKR, якщо залишать Польщу на термін довший ніж 30 днів. Однак останнім часом цей статус дедалі частіше втрачають люди, які перебували за межами Польщі значно менший період часу, а то й ті, хто не виїжджав взагалі. Що робити, щоб повернути статус UKR і про що пам'ятати?

Поширеною підставою для позбавлення статусу UKR (PESEL) є ст. 11 п. 2 спеціального закону про допомогу громадянам України у зв’язку зі збройним конфліктом на її території, якщо особа залишає Польщу на термін довший, ніж на 30 днів. Практично всі інші підстави для позбавлення такого статусу є незаконними!

Після кожного повернення до Польщі ви можете самостійно перевірити, чи втратили ви статус UKR. Це можна зробити легко в Інтернеті, лише кількома клацаннями миші.

Які ще причини, чому ви можете втратити статус UKR?
Ви в’їхали до Польщі з національним паспортом або свідоцтвом про народження, а в Польщі отримали новий паспорт.
Саме через такі невідповідності паспортних даних система може працювати некоректно. І ви втратите статус UKR.

Як перевірити свій статус PESEL UKR?
Найпростіший і найшвидший спосіб перевірити свій статус в UKR – скористатися вебсайтом obywatel.gov.pl. Щоб отримати доступ до даних, ви повинні мати довірений профіль eGo. Налаштувати його можна за допомогою електронного підпису або онлайн-банкінгу.

Вам потрібно зробити наступні дії:
  1. Перейдіть на сторінку https://www.gov.pl/web/gov/sprawdz-swoje-dane-w-zdrowie-pesel.
  2. Натисніть кнопку «Перевірити дані».
  3. Увійдіть.
  4. Дочекайтеся перенаправлення на сайт громадянина.
  5. Перегляньте надані дані.

Ви знайдете свій поточний статус у спільних даних. Якщо він не був скасований, ви знайдете інформацію про це в розділі Статус іноземця.
Якщо ви скасовуєте свій статус, майте на увазі, що скасування тимчасового захисту не видаляє ваш PESEL (ID) із бази даних. Він генерується один раз для всіх цілей, і інформація про іноземця повинна залишатися.
Тому інформації про звернення ви не побачите – просто не буде вказано, що це PESEL UKR. У разі анулювання в розділі про статус іноземця з’явиться інформація: «Іноземець не є громадянином країни ЄС, ЄЕЗ або Швейцарії та не є членом сім’ї такого іноземця».

Куди мені звернутися, якщо я втрачу статус UKR?
Зверніть увагу на пункт «Статус іноземця». Якщо поруч є лінія, це означає, що зі статусом UKR немає нічого поганого. Якщо замість лінії є щось інше, зверніться до UKR, щоб вони перевірили та виправили помилку.

Як відновити статус UKR?
Якщо у вас виникла проблема і ви раптово втратили статус UKR з тих чи інших причин, не впадайте у відчай. Ви можете відновити його. Необхідно звернутися до Urzędu. Якщо ви втратили статус через те, що виїхали з Польщі, але впевнені, що не перевищили 30-денний ліміт, вам слід надати підтвердження цього. Це може бути штамп у паспорті, чек від покупок у Польщі, довідка про відвідування лікаря тощо. Найголовніше – надати дату, яка підтверджує ваше перебування в Польщі.

Якщо вас помилково позбавили статусу UKR, процедура буде дуже схожою. Підготуйте якомога більше доказів того, що ви не виїжджали з Польщі та віднесіть їх до Urzędu. Ваш статус UKR буде відновлено. Відновлення втраченого статусу UKR безкоштовне.

Якщо ви відновлюєте статус UKR через те, що перебували за межами Польщі більше як 30 днів, вам також потрібно звернутися до Urzędu. Однак пам'ятайте, що в цьому випадку ви можете продовжити свій статус лише один раз.

Як уникати втрати статусу UKR?
Неможливо передбачити ситуацію, в якій ви втратите статус UKR. Однак можна запобігти проблем у майбутньому.
Ви можете зробити це, дотримуючись наведених нижче порад:
  1. По можливості не виїжджайте з Польщі довше ніж на 30 днів.
  2. Якщо ви змінили свої документи, не забудьте зв’язатися з Urzędem, щоб оновити свої дані.
  3. Якщо ви отримаєте від ZUS запит на перевірку вашого перебування в Польщі, не ігноруйте його та прийдіть до установи протягом трьох днів після отримання інформації. Таким чином перевіряється ваша присутність на території Польщі.

Як анулювати статус UKR?
Якщо Ви хочете отримати статус захисту іншої держави, вам обовʼязково потрібно анулювати статус захисту попередньої.

PESEL зі статусом UKR, являється захистом Польщі. Статус UKR можна анулювати, але памʼятаємо, що сам PESEL не анульовується, він видається на все життя. Це так званий ідентифікаційний код.

Для отримання статусу іншої держави ви обовʼязково повинні мати підтвердження про ануляцію в попередній. Це може бути електронний лист або оригінал.
Варіанти ануляції:
  1. Піти в той Urząd miasta, де його видавали, і запросити ануляцію, та попросити лист підтвердження, що він анульований;
  2. Написати лист на Straż Graniczna ([email protected]).