RU
UA
Статті

Що робити з гривнями та українськими рахунками, якщо ви виїхали за кордон?

Важлива інформація Польща
З початку російського вторгнення Національний банк змінив роботу банків та впровадив валютні обмеження і нові правила оплати за кордон. Війна застала багатьох зненацька, люди тікали, не встигаючи покласти гроші на банківські картки, обміняти гривню на валюту чи забрати кошти з банківських скриньок. Понад 3 млн ук­ра­їнців по­ки­ну­ли територію країни че­рез російське вторгнення, по­ві­до­мив ге­не­раль­ний сек­ре­тар О­ОН Ан­то­ніу Гу­тер­реш у Twitter. Близько 2 млн українських біженців прибули спочатку до сусідньої Польщі, інформує польська прикордонна служба.

Як обміняти гривневу готівку 

Якщо ви перебуваєте в Україні, але плануєте виїжджати до ЄС, краще не вивозити готівкову гривню за кордон, радить Вікторія Страхова, член Наглядової ради Укрексімбанку. Обміняти її за вигідним курсом буде важко. Наприклад, у Польщі готівкову гривню міняють на долари за курсом 50 грн/$. Часто встановлюють мінімальну суму для обміну, наприклад, не менше $100, розповіла Forbes переселенка з Києва, що прибула до Варшави. Курс польських злотих до гривні останнім часом дещо виріс і становить приблизно 6,9–7,1 грн/PLN. До початку війни курс становив 6,3–6,5 грн/PLN.

Якщо ви вже виїхали за кордон з готівковими коштами (нагадаємо, що вивозити без довідки банку можна не більше ніж еквівалент €10 000) і вам потрібно поміняти гривню на місцеву валюту, варто звернутись до банків, які домовилися про обмін готівкової гривні на євро за кордоном. 


Зараз до переліку таких банків входять: 
  • Raiffeisen bank, Австрія – обмін української гривні на євро у розмірі до €500 на одну особу з закордонним паспортом на день;
  • Erste Bank Oesterreich, Австрія – одноразово у відділеннях для громадян України з дійсним паспортом на суму до €300 з особи; 
  • Banca Comercială Română, Румунія – обмін гривні на румунські леї у розмірі до 1,000 RON на одну особу з закордонним паспортом; 
  • OTP Bank, Республіка Молдова – обмін гривні на молдавські леї у розмірі 3000 грн на одну особу з закордонним паспортом в день. 

«Ми плануємо організувати прийом гривні для всіх українців, які виїхали за кордон з готівкою, – говорить заступник голови правління Райффайзен банку Оксана Шевченко. – Наразі така можливість є в Австрії – це перша країна, але не остання». Далі послуга зʼявиться у всіх країнах, де є група «Райффайзен». Це Болгарія, Словаччина, Чехія, Угорщина, Румунія.

У четвер 17 березня Нацбанк Польщі заявив, що із «середини наступного тижня» українці зможуть обміняти готівку на злоті у всіх відділеннях найбільшого банку Польщі – PKO Bank Polski, повідомляє Reuters. Гривні прийматимуть лише купюрами номіналом 100, 200, 500 та 1000 грн. Одна людина зможе обміняти не більше 10 000 грн за раз. Як зазначає Reuters, майже всі пункти обміну в Польщі відмовлялися приймати українські гроші через великий наплив біженців та надлишок готівкових гривень.


Чи є обмеження на оплату гривневою карткою за кордоном?

Нацбанк не встановлював ніяких обмежень щодо розрахунків гривнею у торговельних мережах за кордоном. Тоді як на зняття готівки діють обмеження – з гривневих рахунків можна зняти не більше 100 000 грн на день. Комісія за зняття готівки з українських карток залежить від конкретної країни та банку, але в середньому становить до 1%. 

Як повідомили в НБУ, глобальна платіжна мережа Euronet, що має розгалужену мережу банкоматів по всьому світу, оголосила про скасування плати за свої послуги для громадян України. Власники платіжних карток, емітованих в Україні, можуть без комісій зняти готівку в банкоматах мережі Euronet в Україні, Польщі, Угорщині, Словаччині та Румунії.

При розрахунках карткою конвертація у валюту відбувається через офіційний курс, що зафіксований НБУ станом на 24.02.2022 року – 29,25 грн/$, та 33,17 грн/євро. Тож краще не знімати кеш, а заздалегідь поповнити власну гривневу банківську картку.


Що робити, якщо немає банківської картки чи рахунку?

Якщо ви загубили чи не взяли пластикову картку, але у вас є банківський рахунок в українському банку і доступ до інтернет-банкінгу, можна онлайн емітувати електронну картку у гривні чи валюті. Або ж можна попросити когось з родичів чи друзів дати доступ до їх вже існуючого валютного рахунку або відкрити для вас новий в Україні. Для цього потрібно отримати від довіреної людини реквізити рахунку та банківської картки – номер, термін дії, CVV-код та пін-код. Після чого токенізувати картку у смартфоні з NFC через GooglePay чи ApplePay. Це дасть можливість розраховуватись смартфоном в торгових мережах та знімати готівкові кошти через банкомат у якому є NFC-рідер. Маючи всі реквізити такий рахунок можна поповнити готівкою через банківське відділення чи платіжний термінал. 

Віртуальний рахунок в валюті (без картки). Як я можу використовувати свої гроші?

Такий рахунок можна використовувати для розрахунку у торговельних мережах за допомогою смартфону з NFC, використовуючи платіжні застосунки GooglePay чи ApplePay. Обмежень на безготівкові розрахунки немає.

Також валюту можна обміняти онлайн на гривню, але переказувати її на інші валютні рахунки заборонено. 


Як відкрити банківський рахунок за кордоном?

Багато європейських банків вже пропонують українцям спрощену процедуру відкриття банківського рахунку та зарахування коштів на нього. Зазвичай для відкриття рахунку в ЄС потрібне підтвердження права на проживання у Європі, місцевий номер мобільного телефону та вказати місце реєстрації. Наразі низка банків відмовилась від такої вимоги, у першу чергу це польські банки. Тепер для відкриття рахунку достатньо лише закордонного паспорту або іншого документу, що посвідчує особу. 

Польский банк Pekao SA українцям, що приїхали до Польщі після 24 лютого, відкриває мультивалютний рахунок Konto Przekorzystne. До безкоштовних послуг входить обслуговування рахунку та картки, перекази до та з українських банків, конвертація при оплаті карткою. Можна вільно знімати та вносити готівку в касах банку, усіх банкоматах Польщі та за кордоном. Пропозиція дійсна для повнолітніх громадян України до 30.06.2022 р. Безкоштовне обслуговування триватиме 24 місяців з дня відкриття рахунку. Крім того Pekao SA запровадив обслуговування через гарячу телефонну лінію українською мовою, розробив український інтерфейс онлайн банкінгу Pekao24 та додатку PeoPay. 

«Гривню польські банки не приймають, проте валюту можна покласти у сумі до 15 000 євро без підтвердження доходу», – розповідає Ірина Кобильченко, експертка департаменту маркетингу, комунікацій та досліджень банку Pekao SA. За її словами більшість польских банків наразі пропонують схожі умови обслуговування для українських громадян. 

PKO Bank Polski, акціонер українського Кредобанку, теж підготував для українців спеціальний пакет «Рахунок без кордонів». «Відкриття та обслуговування цього рахунку є безоплатним 12 місяців з дня відкриття», – повідомили в прес-службі банку. Клієнти отримують тимчасову картку. Отримати її можна в окремих відділеннях (повний перелік на сайті PKO Bank Polski) або ж банк відправить картку поштою. 

Банк скасував комісію за швидкий переказ до Кредобанку та за виконання іноземного переказу в будь-який банк України. Зняти готівку у банкоматах PKO Bank Polski можна без жодних комісій. Комісії за поповнення та зняття готівки теж відсутні. 

У Credit Agricole в Польщі відкриття та обслуговування банківського рахунку для громадян України є безкоштовним, достатньо предʼявити паспорт або інший документ, що посвідчує особу. Клієнт повинен надати документи, що підтверджують походження коштів, якщо сума становить понад 100 000 злотих, повідомляє прес-служба банку.


Чи можна перерахувати гривню з рахунку українського банку в польский? 

Поки що такої можливості немає, оскільки банки в Польщі не мають банківських рахунків у гривні. Проте найближчим часом Національний банк Польщі планує організувати інтервенційну купівлю гривні, повідомили в прес-службі банку Credit Agricole в Польщі.

Як відкрити банківський рахунок в інших країнах ЄС?

Нещодавно українцям став доступний відомий британський мобільний сервіс Revolut. Він спростив багато вимог, необхідних для створення облікового запису, а також відмовився від низки комісій за обмін валюти та поповнення рахунку. Revolut дає можливість отримати доступ до своїх грошей, звʼязавши програму з українським банківським рахунком. У мобільному застосунку Revolut можна отримати віртуальну банківську картку та сплачувати нею за допомогою смартфону в локальній валюті країни, де перебуває переселенець, або знімати готівку. 

У Молдові у будь-якому відділенні OTP Bank можна відкрити безкоштовно банківський рахунок у леях або іноземній валюті (доллар чи євро) за спрощеною процедурою, за наявності лише посвідчення особи або закордонного паспорта, виданого органами влади України, повідомили в прес-службі ОТП Банку. Така картка дає доступ до мобільного банкінгу, дозволяє знімати готівку в банкоматах OTP Bank без комісії в межах лімітів та здійснювати валютно-обмінні операції з українською гривнею.

За аналогічною спрощеною процедурою, коли потрібен лише паспорт, громадяни України вже можуть відкрити рахунок у банківської групи Raiffeisen в Австрії, Словаччині, Румунії, Чехії, Угорщині, Болгарії, Боснії та Герцеговині та Косово.