Як виїхати українцям до Польщі?

Ти — українець. Війна змусила тимчасово покинути свій дім, але пам'ятай, ти не один, нас підтримує світ. Компанія Europe Sevrice допоможе знайти роботу в країні, яка тебе прихистила.

Оперативна інформація в Viber-каналі Українці за кордоном | ES

Хто і як може потрапити до Польщі?

Що робити, якщо людина не має чинного паспорта?
Якщо людина не має чинного паспорта, вона може претендувати на:
Є два варіанти, що ґрунтуються на чинному законодавстві Польщі (що також може змінитися щодо обмежень).

1. Міжнародний захист (щоб стати офіційно визнаним біженцем) — відповідно до чинного законодавства, звернення за міжнародним захистом означає, що ті, хто за цим звернувся, не зможуть працювати на жодних підставах протягом перших 6 місяців розгляду справи (цей термін може бути змінено найближчим часом). Крім того, їм не дозволяється покидати Польщу та виїжджати, наприклад, в іншу країну ЄС, і вони не зможуть подати заяву на отримання дозволу на тимчасове проживання — це також може бути змінено найближчим часом.

2. Дозвіл на в'їзд до Польщі на 15 днів (стаття 35, 1 закону про іноземців) — особа має подати заяву на кордоні головному коменданту прикордонної служби. Завдяки цій опції у людини буде можливість подати заяву на отримання тимчасової посвідки на проживання на будь-якій підставі та виїхати до інших країн ЄС — якщо це буде потрібно.

Номер інформаційної лінії: 22 490 20 44
Призначення: надання інформації щодо легального перебування та роботи в Польщі, різні практичні аспекти життя в Польщі та щодо доступної допомоги в надзвичайних ситуаціях.
Мови для надання інформації: українська, російська, польська, англійська, французька.
Робочі години: Пн. – Пт. З 9:00 до 17:00.
Що робити, якщо мати хоче вивезти дітей до Польщі, але батько має йти до армії. Нотаріус не працює, і він не в змозі оформити матері дозвіл?
За словами польських чиновників (інформаційної лінії для іноземців) достатньо мати письмовий дозвіл батька — його не обов'язково завіряти в нотаріуса.

Відповідно до Постанови КМУ від 01.03.2022 № 179:
Виїзд дітей віком до 16 років у супроводі одного з батьків, бабусі, дідуся, повнолітніх братів, сестер, мачухи, вітчима або інших осіб, уповноважених одним із батьків письмовою заявою, засвідченою органом опіки та піклування, за межі України здійснюється без нотаріально посвідченої згоди другого з батьків та за умови наявності паспорта громадянина України або свідоцтва про народження дитини (за відсутності паспорта громадянина України)/документів, що містять персональну інформацію, визнаних Державною прикордонною службою України.

Згідно зі змінами від 1 березня 2022 року дозвіл нотаріуса не потрібен
Що якщо батько/мати перебуває в Польщі та навіть якщо він/вона зробить нотаріальний дозвіл для матері дитини на провезення її через кордон — чи достатньо скану/фотографії нотаріально завіреної заяви від відсутнього батька, показаної з телефону.
Ми не маємо підтвердженої інформації, але ми радимо зберігати в телефоні копію письмового дозволу від батька.
Чи потрібний для перетину кордону дійсний тест COVID-19, зроблений протягом 24 годин? Що робити, якщо його немає? Тестові центри в Україні закриті, там немає можливості зробити тест.
Коротка відповідь — ні.
Особи, які перетинають польсько-український кордон, не зобов'язані проходити карантин та пред'являти негативний результат тесту SARS-CoV-2 прикордоннику.

Цю інформацію оновлено опублікованими 24 лютого правилами.
Що мені робити, якщо я громадянин третьої країни, який живе і працює в Україні, і я хочу перетнути кордон із Польщею?
Відповідно до РІШЕННЯ РАДИ (ЄС) 2022/382 від 4 березня 2022 року, особи без громадянства та громадяни третіх країн, крім України, які скористалися міжнародним захистом або еквівалентним національним захистом в Україні до 24 лютого 2022 року; а, також, члени сімей цих осіб можуть отримати тимчасовий захист в ЄС.
Чи можемо ми отримати брошуру, яку поширюють на кордоні?
Ось брошура: https://www.gov.pl/web/udsc/ukraina. Інформація кожною мовою подається у доданому файлі.
На українській стороні  чи відмовляють молодим чоловікам у перетині кордону? Чи зупиняє їх українська влада і забирає в армію?
Так, громадянам чоловічої статі віком від 18 до 60 років заборонено виїжджати з України у зв’язку з введенням воєнного стану.
Чи можуть старші діти перетнути кордон без батьків?
Наша рекомендація — не дозволяти дітям перетинати кордон наодинці. Як правило, діти не повинні бути без супроводу. На разі багато тривоги та злості у людей, хто чекає і це також може бути ризикованим з багатьох причин. Якщо дитина має перетнути кордон з дорослою особою, яка не являється родичем — ми рекомендуємо батькам написати офіційний дозвіл, щоб цей дорослий міг супроводжувати дитину.
16-ти літні і старші можуть самостійно перетинати кордон. Це регулюється статтею 313 Цивільного кодексу України та Правилами про перетин кордону, затвердженими Постановою Кабміну від 27 січня 1995 року N 57.
Гуманітарна допомога
Будомирський кордон:
• дозволяє всім автомобілям гуманітарної допомоги проїжджати та повертатися без черги
• харчування, напої та інші види підтримки на стороні України доступні на прикордонній смузі
Чи можна отримати доступ до польської медичної допомоги?
Так, якщо ви громадянин України. 
Інфолінія українською мовою, створена Національним фондом охорони здоров’я: 800 190 590
Що робити, якщо особа вже перебуває в Польщі, але право на законне перебування закінчується?
Українцям, які вже перебувають у Польщі, продовжать легальне перебування.
Чи можна в'їхати до Польщі із забороною на в'їзд?
Так, до Польщі будуть допущені і ті, кому заборонений в’їзд. Але в такому випадку слід враховувати, що прикордонник може вимагати від суду помістити вас в спеціальний центр, що охороняється і де особа буде перебувати в умовах затримання.

Заборона на в'їзд не перешкоджає людині шукати притулку. Ця процедура в будь-якому випадку має бути доступною для людини.
Перевезення тварин: чи можна перевозити тварин без жодних щеплень?
З 24 лютого 2022 року Головна ветеринарна інспекція запровадила тимчасові полегшення перетину українсько-польського кордону з домашніми тваринами: собаками, котами та тхорами. Особам, які доглядають за тваринами, не потрібно пред’являти повний комплект ветеринарних документів на кордоні. Однак, наскільки це можливо, варто взяти з собою всі документи, що стосуються здоров’я тварини.
Після перетину кордону тварин оглянуть на сказ та вакцинують за державний кошт. Далі власник тварини отримає документ, що підтверджує відповідність ветеринарним вимогам. Якщо тварини не мають чіпу, це зроблять за державний кошт.
Юридична допомога 
Асоціація Юридичної Допомоги
Призначення: Надає інформацію та юридичні консультації щодо в'їзду в Польщу та перебування там.
Номер телефону : +48 792 568 561
Електронна пошта : [email protected]
Полегшення українцям можливості здійснювати поїздки в ЄС у ролі водіїв міжнародних перевезень
За інформацією сайту ДПСУ: Спрощено процедуру перетину державного кордону для водіїв віком від 18 до 60 років. Відповідне рішення прийнято Урядом про створення міжнародної логістики. Це стосується водіїв як вантажного, так і залізничного транспорту.
Йдеться про бронювання водіїв, які здійснюють: міжнародні вантажі, перевезення для потреб Збройних Сил України, перевезення медичних товарів, гуманітарні вантажі.
Для отримання рішення перевізник повинен подати дані водія або до Міністерства інфраструктури України, або до обласної, Київської міської військової адміністрації. Які, у свою чергу, надсилають інформацію про рішення про бронювання заявників до Адміністрації Держприкордонслужби для розгляду при виїзді та в’їзді громадян України.
Зверніть увагу, що відповідальність за повернення водія на територію України після перевезення несе перевізник.

З усіх питань щодо організації перевезення гуманітарних вантажів через державний кордон та в межах країни звертайтеся на багатоканальну телефонну: +38 (044) 334 43 04
лінію щоденно з 8:00 до 17:00.

Запити до Мінінфраструктури щодо резервування водіїв строкової служби надсилати електронною поштою: [email protected]
Чи можу я виїхати за кордон на підставі штампу в паспорті, проставленого на підставі ст.32?
Це залежить від правил конкретної країни – деякі країни запровадили виняткові можливості для громадян України. Тому, було б добре уточнити дану можливість у країни, яка вас цікавить.

Отримання притулку

Чи приймає Польща біженців?
Так. Польща діє відповідно до законодавства про біженців і пропонує захист тим, хто шукає безпеки.
Якщо люди вже потрапили до Польщі — куди подаватися на отримання притулку?
Відповідно до РІШЕННЯ РАДИ (ЄС) 2022/382 від 4 березня 2022 року ви можете подати заявку на тимчасовий захист. 
Однак, навіть якщо ви користуєтеся тимчасовим захистом, ви все одно можете подати заяву про надання притулку. 
Додаткова інформація доступна нижче
 • https://www.gov.pl/web/ua-en
 • Гаряча лінія Управління у справах іноземців: +48 47 721 75 75
 • Телефон довіри для постраждалих (цілодобово): +48 222 309 900
 • Гаряча лінія для українців, які звертаються за медичною допомогою (цілодобово): 807 190 590
Де українці можуть знайти житло у Польщі?
Організація «Nasz Wybór», що знаходиться у Варшаві, організовує професійну та скоординовану мобілізацію для спільного користування квартирами, житлом для осіб, які рятуються з України: Посилання: https://naszwybor.org.pl/

Є також багато місцевих та невеликих НУО (неурядові благодійні організації) та групи, які організовують таку підтримку.

Якщо вас привезли до якогось міста чи містечка Польщі, і вам потрібне житло чи будь-яка інша допомога – зверніться до місця, організованого місцевою мерією – місцевим муніципалітетом. Найчастіше вони розташовані на вокзалах.
Варшава:
https://ua.um.warszawa.pl/-/ukrayintsyu-nko-tut-znaydesh-dopomohu-prozhyvannya-v-varshavi
Гданськ: http://ukraina.gdanskpomaga.pl/najwazniejsze-informacje/?fbclid=IwAR3qqRN18WCXgAkeNmC9a2zMD6drOPK1PcpcfqVQR0sqlSjICv5eV25MgCw
Познань: https://www.poznan.pl/mim/wortals/ua/wortal,944/news,9740/-,177406.html
Лодзь: https://uml.lodz.pl/pomoc-dla-ukrainy/
Краків: https://otwarty.krakow.pl/aktualnosci/257591,2192,komunikat,punkt_informacyjny_dla_obcokrajow
Де можна знайти тимчасове житло?
Якщо у вас немає гарантованого місця перебування в Польщі, зверніться до найближчого пункту прийому. У пункті прийому ви отримаєте: більше інформації про перебування в Польщі, тимчасове проживання, гарячу їжу та напої, базову медичну допомогу та місце відпочинку.

Адреси пунктів прийому:
 • Нижня Сілезія: Вроцлав, вул. Віттіг 4 (ul. Wittig 4)
 • Куявинсько-Поморське воєводство: готель Коперник, Торунь, вул. Воля Замкова 16 (Hotel Kopernik, Toruń ul. Wola Zamkowa 16)
 • Люблінське воєводство:
 1. Комунальний центр культури і туризму «Суходольський палац», вул. Паркова 5, 22-175 Дорогуськ - житловий масив(ul. Parkowa 5, 22-175 Dorohusk - housing estate)
 2. Прикордонний центр культури та відпочинку, вул. Кооперативна 8, 22-540 Долобичів (ul. Spółdzielcza 8, 22-540 Dołhobyczów) 
 3. Шкільний комплекс у м. Городло, вул. Пілсудського 58, 22-523 Городло(ul. Piłsudskiego 58, 22-523 Horodło)
 4. Початкова школа в Любичі Кролевській (задня частина спортивного залу), вул. Jana III Sobieskiego 5, 22-680 Lubycza Królewska
 5. Муніципальний центр спорту та відпочинку в Холмі - вул. Гранічна 2A, 22-100 Холм (ul. Graniczna 2A, 22-100 Chełm)
 6. Спортивно-оздоровчий центр Грубешовського – вул. Цесельчука 2, 22-500 Грубешов (ul. Ciesielczuka 2, 22-500 Hrubieszów)
 7. Центр спорту та відпочинку - спортивний проспект 8, 22-600 Томашів(Aleja Sportowa 8, 22-600 Tomaszów Lubelski)
 • Любуське: Любуське воєводське управління в м. Гожув-Велькопольський, вул. Ягеллончика 8, 66-400 Гожув-Велькопольський (ul. Jagiellończyka 8, 66-400 Gorzów Wielkopolski)
 • Лодзь: Лодзський Дім Культури, Лодзь, вул. Траугут 18(Lodzkie: Łódzki Dom Kultury, Łódź, ul. Traugutt 18)
 • Мала Польща: Краків, Головний вокзал, біля входу на четвертий перон від кас - вул. Павія, 31-154 Краків (- ul. Pawia, 31-154 Krakow)
 • Мазовецьке воєводство: Залізничний вокзал Варшави Заходня,просп. Єрозолімські 142 (Al. Jerozolimskie 142)
 • Опольська губернія: гуртожиток «Сократ», вул. Малопольська 22, 45-301 Ополе (ul. Małopolska 22, 45-301 Opole)
 • Підкарпатське воєводство:
 1. Загальна кімната, Корчов 155, 37-552 Корчов (Korczowa 155, 37-552 Korczowa)
 2. Спортивний зал - Медика 285, 37-732 Медика (Medyka 285, 37-732 Medyka)
 3. Початкова школа в Кровіці Самій 183, 37-625 Кровіца Сама (Krowica Sama 183, 37-625 Krowica Sama)
 4. Колишня початкова школа в Лодині, Лодин 41, 38-700 Устрики-Долішні(Łodyna 41, 38-700 Ustrzyki Dolne)
 5. Торгово-складський центр Korczowa Dolina - Hala Kijowska - Młyny 90, 37-552 Młyny
 6. Залізничний вокзал Перемишль, Площа Легіонов 1, Перемишль 37-700 (Plac Legionów 1, Przemyśl 37-700)
 • Підляшшя: готельний комплекс JARD "Nad Zalewem", вул. Білостокська 94-98, 16-010 Васильків,( ul. Białostocka 94-98, 16-010 Wasilków)
 • Померанія: Дом Харсерца, Гданськ, вул. За стінами 2/10 (Dom Harcerza, Gdańsk, ul. Behind the Walls 2/10)
 • Сілезький: Карітас, 40-042 Катовіце, вул. Віта Ствоша 10 (CARITAS, 40-042 Katowice, ul. Wita Stwosza 10)
 • Свентокшиське воєводство: Свєнтокшиське губернське управління в Кельце, просп. IX століття Кельце 3 (Świętokrzyski Provincial Office in Kielce, Al. IX Centuries of Kielce 3)
 • Вармія і Мазури: 10-575 Ольштин, просп. Пілсудького 7/9 (10-575 Olsztyn, Al. Piłsudskiego 7/9)
 • Велика Польща: Познанський міжнародний ярмарок, вул. Глоговска 14, Познань (ul. Głogowska 14, Poznań)
 • Західна померанія: Просп. Пястув 40А, Щецин (Al. Piastów 40A, Szczecin)

Транспорт

Чи є в Україні підтримка, щоб дістатися кордону з Польщею?
На цей момент МОМ не сприяє наземному прикордонному транспорту, який є єдиним засобом виїзду з країни, оскільки повітряний простір зачинений.

Ситуація з безпекою дуже нестабільна і непередбачувана. Наприклад, київська порада з безпеки — шукати укриття/метро/підвал.

У Польщі існує неформальна група «widzialnareka», де водії пропонують свої послуги з польської та української сторони.

Посилання на Facebook: https://www.facebook.com/groups/304255033885298
Офіційний Telegram-канал з усією актуальною інформацією про евакуаційні поїзди: https://t.me/Ukrzalinfo
Чи функціонують аеропорти?
Аеропорти функціонують, і рейси можна здійснювати з Польщі: додати інформацію про основні аеропорти ближче до кордону.
Finnair підтримує українців, надавши 95% знижку на квитки в один бік з Варшави, Кракова, Гданська, Будапешта та Праги до Гельсінкі – ключових маршрутів для тих, хто виїжджає з України. Знижка діє за кодом Ukraine95 на Finnair.com протягом березня. Аеропортові збори та збори будуть додані до вартості квитків. Українці можуть подорожувати з країн Шенгену до Фінляндії також без паспорта, наприклад, за свідоцтвом про народження.

Психологічна допомога

Психологічна допомога
Психологічна допомога українською та російською мовами, яку надає Фонд Польського міграційного форуму Bezpłatny telefon kryzysowy forummigracyjne.org
Корисні контакти у Польщі
Назва
Контакти
Інформаційна лінія
Пн — Пт: 9:00 — 19:00
Урядова гаряча лінія
Гаряча лінія з протидії торгівлі людьми, Ла Страда
Пн — Чт: 9:00 — 19:00
Національний центр консультування та допомоги
постраждалим від торгівлі людьми
Гаряча лінія для громадян Польщі та власників Карти Поляка, які проживають в Україні
Управління Верховного комісара ООН у справах біженців