RU
UA
Статті

Переїзд з України до Естонії. Інформація, що допоможе вимушеним переселенцям.

У Департаменті поліції та прикордонної охорони Естонії повідомляють, що наразі до країни прибуло понад 30 000 українських біженців. Це люди які, були змушені переїхати у зв'язку з воєнним станом в Україні.

Процедура перетину естонського кордону

На даний момент прийняття на естонському кордоні українських  переселенців  відбувається за спрощеною процедурою.
Для перетину кордону необхідно мати хоча б якийсь із наступних документів:
  • внутрішній паспорт;
  • закордонний паспорт старого зразка;
  • прострочений закордонний паспорт;
  • паспорт моряка.
У випадку, якщо людина немає жодного з документів, встановлення громадянства відбувається  за її свідченнями на кордоні. Після в’їзду в країну біженець повинен звернутися до посольства своєї держави в Естонії для отримання документа, що засвідчує особу.
З гуманітарних причин захист в Естонії поширюється на всю родину, тому без візи в Естонію також мають право в’їхати члени сімей українців, незалежно від їхнього громадянства.

Естонія приймає всіх дітей з України, навіть при відсутності проїзних документів. На естонському кордоні українських діток зустрічають з  плюшевим ведмедиком. В’їхавши до країни, одному  з батьків потрібно звернутися до посольства України в Естонії, у якому буде видано  сертифікат з особистими даними дитини, або ж її дані внесуть у паспорт батька чи матері.

Оскільки повернення в Україну на даний момент є небезпечним, то особи, які вже перебували в Естонії до 24 лютого, мають можливість залишитись у країні навіть якщо наразі їх віза є простроченою. Цим людям не потрібно звертатися по продовження візи чи іншої підстави для перебування в країні.

Як перевезти домашнього улюбленця

Домашнього улюбленця можна перевезти через естонський кордон без паспорта й вакцинації, проте на кордоні хазяїну тварини необхідно заповнити анкету та надіслати її на одну з електронних адрес сільськогосподарського департаменту Естонії.Після чого співробітник департаменту зв’яжеться з хазяїном улюбленця та організує огляд, чіпування та вакцинацію тварини.
Щоб надіслати анкету можна скористатися  наступними емейлами:
[email protected];
[email protected];
[email protected].

Адреси центру прихистку в Естонії

Якщо біженець після в'їзду до Естонії немає де зупинитися та проживати, то його відвезуть у центр прихистку.
Центри прихистку знаходять за наступними адресами:
  • м. Таллінн, вул. Niine 2, Põhja-Tallinn. Номер телефону: +3726000677.,
  • м. Тарту, вул. Пііа, 179а. Номер телефону: +37253770588.,
  • м. Пярна, вул. Пікк, 18. Номер телефону: +37253499911.

Центр прихистку у Таллінні працює з 8:00 до 17:00, а центри в Пярні та Тарту є відкритими цілодобово. У них переселенцям надають психологічну допомогу, інформацію щодо перебування в Естонії , також беруть тест на COVID-19. Після чого видадуть естонський особистий ідентифікаційний код і тимчасову посвідку на проживання.  Це допоможе швидко віднайти роботу та влаштувати дітей до школи чи дитсадка.

Які документи є необхідними для законного перебування в Естонії

Уряд Естонії надає біженцям з України тимчасовий захист, згідно якому українці мають право проживати в країні протягом одного року. Якщо воєнний стан в Україні триватиме, то термін дії тимчасового захисту буде продовжено.
Також до тимчасового захисту входить й інша підтримка, а саме:
  • право працювати; 
  • підтримка в пошуці житла;
  • медичне страхування та безкоштовна можливість відвідувати державних лікарів; 
  • безкоштовна можливість вивчати естонську мову; 
  • змога отримувати базову освіту(для дітей).

Переселенці мають можливість отримати фінансову допомогу, у розмірі 292 євро щомісяця. Для цього їм необхідно звернутися до Департаменту соціального страхування. Також можна отримати допомогу на дітей, яка становить 60 євро на місяць на першу і другу дитину та 100 євро/місяць на третю та кожну наступну дитину.
На даний момент оформлення тимчасового захисту відбувається за спрощеною процедурою.Українці можуть отримати його за один день.

Клопотання про тимчасовий захист можна подати в залах обслуговування Департаменту поліції та прикордонної охорони.
Для цього необхідно забронювати час, перейшовши за даним посиланням та заповнивши анкету (окремо на кожного повнолітнього члена родини).
Після отримання  посвідки на проживання в Естонії, необхідно подати дані про своє місце проживання в реєстр народонаселення Естонії. Для цього можна звернутися до місцевого муніципалітету або ж подати дані за допомогою електронного порталу.  Щоб переглянути адрес місцевого муніципалітету можна скористатися цим посиланням.

Як знайти житло в Естонії

Для пошуку житла в Естонії можете скористатися наступними сайтами:
www.myhome.ee – портал з продажу й оренди квартир по всій Естонії; 
www.city24.ee – повна база оголошень з продажу й оренди квартир; 
www.kv.ee – один з найбільших сайтів нерухомості в Естонії; 
www.flatmanagement.ee – пропонує квартири в Таллінні на короткий термін.

Якщо у біженця є кошти, то житло можна орендувати. Найкраще це робити через знайомих, бо послуги ріелтора переважно складають 100% від місячної вартості оренди. Крім того, потрібно буде заплатити не лише орендну плату та комунальні платежі, а й депозит у розмірі орендної плати за місяць.  Тобто, якщо оренда квартири коштує 500 євро, то доведеться заплатити 1,5 тис. євро, а саме: за оренду за перший місяць, комісію ріелтору та депозит.

Окрім того, для пошуку квартири можна використати сайт  Rendi, на якому естонці за символічну плату або ж  взагалі безкоштовно пропонують житло для біженців з України.

У випадку, якщо біженець немає коштів, з орендою житла йому можуть допомогти  за номером +3726001247. До того ж  у Департаменті соціального страхування підготували карту готелів, гуртожитків та інших притулків, де можна за зниженою ціною або ж безкоштовно отримати чи зняти житло.

Уряд Естонії підготував фінансову допомогу на оренду житла для біженців з України. Для отримання допомоги потрібно звернутись до органу місцевого самоврядування за місцем проживання.

Як розпоряджатись фінансами в Естонії 

В Естонії єдиною валютою для використання є євро.
У країні є можливість розраховуватися будь-якою українською карткою або ж зняти кошти у банкоматі.

Для українців є можливість безкоштовно відкрити рахунок в естонському банку SEB, за допомогою якого можна буде надсилати кошти в Україну  та отримувати кошти за роботу чи фінансову допомогу.
Окрім того, безкоштовно та за спрощеною процедурою можна відкрити банківський рахунок у банку Luminor. А в Swedbank та банку LHV платежі до чи з України можна здійснювати абсолютно без комісій.

Пошук роботи в Естонії

Отримавши тимчасовий захист, переселенці здобувають такі ж трудові права, як і громадяни Естонії.

Мінімальна зарплата в Естонії - 654 євро на місяць. Також кожен працівник може піти в оплачувану відпустку на 28 днів.
Робочий день у Естонії зазвичай триває 8 годин, а кожна понаднормова година оплачується в півтора раза більше, ніж зазвичай.

Щоб дізнатися додаткову інформацію щодо працевлаштування в Естонії можна скористатися  сайтом інспекції праці .
Також отримати консультацію щодо працевлаштуванню можна у Міжнародному домі Естонії за номером +3726279701.  

Для пошуку роботи можна використати сайт центру зайнятості, який знаходиться за наступним посиланням.

Ось найбільші сайти для  пошуку роботи в Естонії:
tootukassa.ee/ru;
okidoki.ee/ru/buy/3612
goworkabit.com;
cv.ee/et
eurabota.com/in/estonia
eekuulutused.delfi.ee/rus.

Як влаштувати дітей до школи чи дитсадка в Естонії

Естонія готова запропонувати українцям різноманітні можливості з отримання освіти.Влада Таллінна планує створити окрему школу, де зможуть навчатися всі діти з України, незалежно від віку, але наразі питання щодо кожного учня розглядається окремо.

Діти та підлітки, які прибули до Естонії можуть приєднатися до наступних програм отримання освіти:
дошкільна освіта, у дитячих садках та закладах для догляду за дітьми молодшого віку ( 1,5 до 7 років);
базова освіта, насамперед, у загальноосвітніх школах для дітей та молоді
( 7 до 17 років).
Ось сайт  із переліком та адресами всіх естонських шкіл.

Як українцю отримати медичну допомогу в Естонії

Право на охорону здоров’я є одним із основних прав людини. Усім, хто прибув в Естонії, безкоштовно надається  невідкладна медична допомога.

Ось сайт для біженців з України із повним переліком центрів, де можна вибрати сімейного лікаря з медичного центру свого регіону та подати заявку.
Телефонна лінія сімейного лікаря для надання консультативної допомоги 1220 пропонує консультації з питань здоров’я англійською та російською мовами. У разі потреби вас буде направлено на лінію екстреної допомоги 112. Також консультацію лікаря можна отримати за номером телефону+372346630, а для допомоги психологічної підтримки звертайтеся за номером 116006 або +3726147393.

Мовні курси та програма адаптації

У Естонії офіційною мовою є естонська, нею спілкуються жителі країни. Оскільки тимчасовий захист надає підтримку у вигляді безкоштовних курсів естонської для українців, то після його отримання відвідування цих курсів є обов'язковим. Курс на знання базової естонської повинен пройти кожен біженець. .

Щоб поставити запитання щодо вивчення естонської мови можна скористатися даним номером телефонної лінії або електронною адресою [email protected].
Сайт, де зібрані усі курси та корисна інформація знаходиться за наступним посиланням.

Також у Естонії є одноденна навчальна програма Settle in Estonia, яка допоможе краще зрозуміти естонське суспільство та їх правила життя. ЇЇ потрібно необхідно кожному вимушеному переселенцю.

Посилання на корисні сайти та організації:

https://kriis.ee/uk-UA/dlya-bizhenciv-z-ukraini/priizd-do-estonii - сайт для біженців;
https://estonia.mfa.gov.ua/konsulski-pitannya - сайт посольства України в Естонській Республіці;
https://www.facebook.com/groups/617683015488053- загальнодоступна група ''Українці в Естонії'' у Facebook;
https://www.facebook.com/groups/1548399682110889- закрита група "Українці в Естонії'' у Facebook;
https://www.politsei.ee/uk/instrukciya/informaciya-u-zv-yazku-z-ukrajinskoyu-viynoyu/robota-v-eston -сайт департаменту поліції та прикордонної охорони Естонії.