RU
UA
Статті

Картка побиту в Польщі без прив'язки до роботодавця: Міф чи Реальність?

Головна / Новини / Картка побиту в Польщі без прив'язки до роботодавця: Міф чи Реальність?

Останнім часом обговорення навколо отримання картки побиту в Польщі без прямої зв'язки з роботодавцем набуває обертів. Для тих, хто прагне свободи вибору у справах роботи та життя за кордоном, це здається вигідно. Але чи все так просто, як здається?

Картою побиту без прив’язки до роботи в Польщі називають документ, що підтверджує законність довгострокового перебування в Польщі (вид на проживання), за одночасної наявності підстав для вільного доступу до ринку праці (відсутності необхідності отримувати будь-який дозвіл на працевлаштування).

Насправді жодної карти побиту без прив’язки до конкретного роботодавця у природі не існує. Юридичного терміну «карта без прив’язки до роботи» немає, але є широко поширений вираз, який давно й щільно закріпився в розмовах.

Карти побуту видаються для захисту ринку праці у Польщі та мають свої підстави. Деякі з цих підстав мають гарантувати рівний та вільний доступ до ринку праці Польщі. Якщо доступ до ринку вільний, то й жодної прив’язки до роботи (роботодавця) немає. Ось сукупність цих факторів – наявність ВНЖ та підстав для відсутності необхідності отримувати дозвіл на роботу – і прозвали серед мігрантів “карткою без прив’язки до роботодавця.”

Більше того, з усього величезного числа різновидів карток побуту, карткою «з прив’язкою до роботи» за фактом є лише один – єдиний дозвіл на перебування та роботу, вона ж карта годинного побиту, отримана безпосередньо по роботі.

Якщо з картами, виданими на підставах, що мають вільний доступ до ринку праці, ми розібралися, то нагадаємо, що існують ще й карти, які зовсім не передбачають такого доступу. Наприклад, «за іншими обставинами», які, крім іншого, видають членам сімей іноземців, які працюють, якщо отримати ВНЖ по возз’єднанню сім’ї поки неможливо.

Ці карти дозволяють перебування в Польщі, але власними силами працювати не дають. Одночасно і не забороняють цього – якщо отримати освячення чи дозволення, то працевлаштуватися можна легально. Тільки треба розуміти, якщо у разі єдиного дозволу і на роботу, і перебування дозволяє один (загальний) документ, то в описуваному варіанті карта дає законність перебування в країні, а освячення/дозволеність – роботи.

Тепер уявіть, що за такої конструкції (наприклад, картка + дозволення) ви змінюєте роботу. Дозволення міняти потрібно обов’язково, а карту немає сенсу – адже вона видавалася з інших підстав, і ці підстави нікуди не поділися.

За фактом такі карти так само жодного зв’язку з роботою не мають, але, як правило, говорячи про карту побиту без прив’язки до роботодавця, все-таки мають на увазі ті, що доступ до ринку праці за “повноцінними картками побуту” — вільний.

Плюси і мінуси
Переваги карток побуту із вільним доступом до ринку праці очевидні. Іноземцю не потрібно погоджувати з воєводством ні факт початкового працевлаштування, ні зміну роботодавця, ні за сумісництвом.

Єдиним, але великим мінусом можна вважати обмеження кількості підстав для таких карток обмежень. Існує безліч випадків, коли отримати таку картку просто неможливо з технічних або ситуаційних причин.

Хто та на якій підставі може оформити картку побиту без прив’язки до місця роботи
Карту побиту без прив’язки до роботи отримати можна за наявності певних підстав. Відповідно все питання в тому, хто може працювати в Польщі без дозволу і отримати на цих підставах картку, або, навпаки, оформити картку, і як наслідок придбати право на вільний доступ до ринку праці.

Перерахуємо основні випадки, коли іноземці можуть працювати без дозволів:
  • За картами сталого побиту.
  • За картами довгострокового резидента ЄС.
  • Втікачі, власники додаткового та/або тимчасового захисту, жертви торгівлі людьми або іншими гуманітарними причинами перебування в Польщі
  • Громадяни інших країн ЄС та їхні сім’ї.
  • За картами, виданими за програмою возз’єднання сім’ї.
  • Власники Блакитних карток після 2-х років роботи в Польщі та члени їхніх сімей.
  • Студенти та аспіранти.
  • Випускники польських середніх та поліцеальних шкіл, гімназій, вузів, докторантур.
  • Дозволу на проживання, виданому для наукової діяльності, але тільки в рамках цієї діяльності.
  • Специфічні випадки (члени сімей дипломатів, викладачі іноземних мов, священики, акредитовані журналісти тощо).
Новини Польща